Raeanne Reynolds
Principal
Administration
Peter Anaclerio
Assistant Principal, Grades 7/8
Administration
Douglas Cucchiarelli
Assistant Principal, Grades 5/6
Administration
Ashley Marinaro
Curriculum Coordinator
Administration
Lisa Alberino
Language Arts Teacher
Team 6-2
Robert Anderson
Custodian
Building Staff
Donna Andres
Bookkeeper
Building Staff
203-315-7941
Robin Axtell
Math/Science Teacher
Team 5-3
Austin Baldour
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Rosalind Baldwin
Nurse
Health Services
203-315-6874
Kathleen Banca
Music Teacher
Specials
Anthony Barbash
Custodian
Building Staff
Natalie Baronowski
Math Teacher
Team 8-1
Megan Basti
Physical Education Teacher
Specials
Katherine Benard
Music Teacher
Specials
Anastasia Berglind
Speech & Language Pathologist
Support Services
Phyllis Boretsky
School Based Health Center, Social Worker
Health Services
Bruce Brailsford
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Cheryl Briganti
Psychologist
Support Services
Scott Butler
Math Teacher
Team 7-1
Sheri Cacioppo
Secretary to Assistant Principal Cucchiarelli
Building Staff
203-315-7954
Randi Cameron
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Amy Casey
Math Coach, Grade 5
Math
Pamela Clarke
School Based Health Center, Secretary
Health Services
203-315-3533
Marc Collins
Head Custodian
Building Staff
Dawn Corcoran
Language Arts/Science Teacher
Team 5-2
Gina D'Argento
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Sarah DeCaprio
Math Interventionist, Grades 7/8
Math
Shannon DeGrand
Reading Interventionist
Language Arts
Laura Dell
World Language Teacher
Team 6-1
Catherine Delucia
Psychologist
Support Services
Ryan Donovan
Math Teacher
Team 7-2
Ann Drabinski
School Based Health Center, APRN
Health Services
Kari Eisley
Language Arts Teacher
Team 6-1
Erin Emerson
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Thomas Ermini
Physical Education Teacher
Specials
Heidi Everett-Cacopardo
Science Teacher
Team 8-2
Maria Fazzino
Math/Science Teacher
Team 5-1
Donna Ferraro
Secretary to Assistant Principal Anaclerio
Building Staff
203-315-7946
Jennifer Finland
Language Arts Teacher
Team 8-2
Lesley French-Hinde
Art Teacher
Specials
Peter Frye
Math/Science Teacher
Team 5-4
Brialyn Gagner
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
John Gill
Security Guard
Building Staff
Rudolph Gosteli
Science Teacher
Team 6-1
Lisa Graham
Math/Science Teacher
Team 5-5
Heather Grattan
Guidance Counselor, Grade 6
Guidance
Katie Greco
Math Interventionist, Grades 5/6
Math
Nitza Haddad
World Language Teacher
Team 8-1
Kelly Hart
Math/Social Studies Teacher
Team 5-2
Gavin Hartney
Music Teacher
Specials
Peter Hartney
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Catherine Hatch
Science Teacher
Team 6-2
Kerry Healy
Science Teacher
Team 7-1
Nicole Herget
Library Media Specialist
Specials
Jamilett Hernandez
Security Guard
Building Staff
Maura Hudson
Language Arts/Social Studies Teacher
Team 5-1
Jordan Imperati
Special Education Teacher, Grade 8
Support Services
Jennifer Iovanne
Math Teacher
Team 6-2
James Johnson
Security Guard
Building Staff
Kyle Jones
Special Education Teacher
Support Services
Laura Kaiser
Art Teacher
Specials
Tara Keating
Literacy Coach
Language Arts
David Kelley
Social Studies Teacher
Team 6-2
Peter Kelley
Custodian
Building Staff
Michele Kelly
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Pamela Kerpen
Library Secretary
Building Staff
Tara Knudsen
Social Studies Teacher
Team 8-1
Matthew Kszywanos
Social Studies Teacher
Team 6-1
Stacy Leng
Reading Interventionist
Language Arts
Kristin Liguori
Art Teacher
Specials
Jessica Lindley
Special Education Teacher, Grade 8
Support Services
Lidia LoPresto
Special Education Teacher, Grade 7
Support Services
Donna Lorello
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Brennan Lynch
Health Teacher
Specials
Caitlyn Lyon
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Sarah MacDougall
World Language Teacher
Team 7-2
Theresa Madrid
Music Teacher
Specials
Matthew Madruga
Guidance Counselor, Grade 8
Guidance
Kristin Mancini
World Language Coach
World Language
Kristin Manghnani
Guidance Counselor, Grade 7
Guidance
Tara Marrandino
Special Education Teacher, Grade 6
Support Services
Kate Mascelli
Language Arts/Social Studies Teacher
Team 5-4
Gail Mattie-Boyle
Language Arts/Social Studies Teacher
Team 5-3
Kenneth McIntyre
Science Teacher
Team 7-2
Adam Melillo
Special Education Teacher
Support Services
Antonio Monreal
World Language Teacher
Team 7-1
Peter Montecalvo
Language Arts/Social Studies Teacher
Team 5-5
Stephen Narracci
STEM Teacher
Specials
Kristin Nelson
Physical Education Teacher
Specials
Nancy Norko
Math Teacher
Team 8-2
Kelly O'Connell
Literacy Coach
Language Arts
Pamela Olejarczyk
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Lauren Osgood
Special Education Teacher, Grade 5
Support Services
Henry Panza
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Michael Paolella
Math Coach, Grades 6/7/8
Math
Jessica Paquette
Nurse
Health Services
203-315-6874
Justin Pelazza
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Catherine Pereira
Language Arts Teacher
Team 8-1
Tony Perugini
Social Studies Teacher
Team 7-1
Robert Petersen
STEM Teacher
Specials
Gustaf Peterson
Social Studies Teacher
Team 7-2
Kenneth Peterson
Custodian
Building Staff
Elizabeth Plummer
Special Education Teacher, Life Skills
Support Services
Melanie Ponte
World Language Teacher
Team 6-2
Suzanne Reiss
Language Arts Teacher
Team 7-1
Vincent Rispoli
Custodian
Building Staff
Jeffrey Rizzo
Science Teacher
Team 8-1
Doris Rock
Lunch Aide
Paraprofessionals
Marrissa Russo
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Ashley Sadowski
Special Education Teacher
Support Services
Edward Sattelberger
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Rachael Sawicki
Special Education Teacher, Grade 5
Support Services
Jaime Sebring
Math Teacher
Team 6-1
Carl Seeley
Social Studies Teacher
Team 8-2
Mark Simpson
Custodian
Building Staff
Michele Simpson
Language Arts Teacher
Team 7-2
Amanda Smith
World Language Teacher
Team 7-2
Stacy Smith
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Laura Spignesi
Administrative Assistant to Principal Reynolds
Building Staff
203-315-7936
John Stafford
Security Guard
Building Staff
Richard Stickle
Custodian
Building Staff
Suzanne Sullivan
Science Coach
Science
Margaret Taylor
Receptionist
Building Staff
203-315-6888
Nancy Tommaselli
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Michael Tracy
Physical Education Teacher
Specials
Alexandra Trippodo
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
Megan Tucker
Special Education Teacher, Grade 6
Support Services
Thomas Vailette
Custodian
Building Staff
Anthony Vitti
Custodian
Building Staff
Kathleen Wagner
English Language Learners Teacher
Support Services
Gina Wasman
Special Education Paraprofessional
Paraprofessionals
David Waters
In-School Suspension
Paraprofessionals
Rachel Watt
Special Education Teacher, Grade 5
Support Services
Jesse White
Music Teacher
Specials
Elizabeth Young
Guidance Counselor, Grade 5
Guidance